Шолом-Алейхем

1859-1916 

  "Шолом алейхем" – традиційне єврейське привітання, яким обмінюються при зустрічі. Воно у перекладі означає – "Мир вам!" Такий псевдонім вибрав собі письменник, який завжди писав про народ і для народу.

  Шолом-Алейхем – літературний псевдонім Шолома Нухимовича Рабиновича – класика єврейської літератури, який народився 2 березня 1859 року в українському містечку Переяславі, нині Переяслав-Хмельницький Ранні роки майбутній письменник провів у містечку Воронці Полтавської губернії.

  Тут він одержав початкове виховання у хедері – єврейській релігійній школі. Коли Шолому виповнилося 13 років, померла його мати, батько оженився на злій і сварливій жінці родом із Бердичева. Непосидючий та допитливий хлопчина став записувати щедрий "фольклор" своєї мачухи.

  Закінчивши російське повітове училище, Шолом став вчителювати у маєтку свого майбутнього тестя – багатого арендатора Мейлаха Лоєва. Романтичне кохання до своєї учениці Ольги Лоєвої закінчилося одруженням.

  Перші вірші та оповідання Шолом-Алейхем написав та опублікував на іврит, підписуючи їх за порадою дружини "Ш.-А".

  У 1883 році Шолом-Алейхем почав публікувати оповідання на мові ідиш. У 1888 році письменник починає втілювати у життя свою давню мрію – роботу зі складання збірників "Єврейська народна бібліотека". Невдовзі Шолом-Алейхем видає перший збірник своїх творів для цієї серії, куди ввійшли "Стемпеню", "Іосл-соловей", "Суд над Шомером".

  У 1894 році Шолом-Алейхем пише комедію "Якнегаз". У цьому ж році письменник починає роботу над романом "Тев’є-молочник", який став шедевром світової літератури. Тев’є – образ, що уособлює мудрість, красномовство, працелюбність, безжурний характер. Кожна його фраза – це афоризм. Історія життя Тев’є, як і самого Шолом-Алейхема, насичена зльотами і падіннями, але обоє, не дивлячись ні на що, залишаються вірними своїм життєвим ідеалам – добру та справедливості. Одночасно з "Тев’є-молочником" Шолом-Алейхем починає писати свого знаменитого "Хлопчика Мотла". У творах Шолом-Алейхема дуже часто згадується Касрилівка (йшлося про Бердичів). В 80 -90 роках XIX століття письменник часто бував в Бердичеві і Житомирі. Місцевий матеріал покладений в основу багатьох нарисів, фейлетонів та оповідань, написаних протягом 1883 - 1894 років: "Перехвачені на пошті листи", "Картини Бердичівської вулиці". Усі твори Шолом-Алейхема пройняті духом часу. Пізніше його добрий гумор переходить у їдку сатиру. Скривджений до глибини душі ділом Бейліса, Шолом-Алейхем бореться проти антисемітизму й знаходить підтримку серед української та російської інтелігенції /В.Г. Короленко/. Після єврейських погромів 1904 - 1905 рр. Шолом-Алейхем емігрує до Америки. Довгих 11 років він блукав, хворів, але продовжував писати.

  Помер Шолом-Алейхем 13 травня 1916 року в Нью-Йорку і похований на Бруклінському цвинтарі.

  Глибока людяність, невичерпний гумор, знання національного єврейського характеру, народної мудрості – все це складає образ письменника і людини Шолом-Алейхема, якого і дотепер люблять і шанують в усьому світі. Його ім’я носять вулиці багатьох міст України, в тому числі Києва, Житомира, Бердичева, Одеси, Львова, Чернівців, Переяслав-Хмельницького та ін.

  У 2009 році під егідою ЮНЕСКО відзначалась 150-річниця від дня народження письменника.

Галузь: 
письменник
Рік народження: 
1859