Вміння критично мислити і не піддаватися на інформаційні провокації ворога сьогодні є обов’язковим для всіх українців.
Провідні спеціалісти ЖОУНБ імені Олега Ольжича, досвідчені тренерки з медіаграмотності – Галина Козаченко та Юлія Ковальчук вже традиційно проводять різноманітні навчальні заходи з інформаційної безпеки. Так, упродовж тижня медійної та інформаційної грамотності, який цьогоріч триває з 24 по 31 жовтня, було проведено низку медіа-активностей, щоб навчити працівників культури області та користувачів бібліотеки відрізняти правду від вигадки, перевіряти факти, не вестися на емоційні хвилі у соцмережах.
Зокрема, 23 жовтня головний методист ОУНБ Галина Козаченко провела тренінг для бібліотечних працівників Коростишівської громади під назвою «Бібліотека — територія інформаційної безпеки». Лектор детально зупинилася на прикладах фейкових новин та проаналізувала, яким чином вони впливають на емоційну сферу людей та швидкість поширення.
30 жовтня 2024 року, в КЗ "Публічна бібліотека" Гришковецької селищної ради відбувся тренінг для працівників культури під назвою «Інформаційна безпека в сучасному світі». Захід провела головний методист ОУНБ Галина Козаченко з метою підвищення обізнаності працівників культури у сфері медіа та інформаційної грамотності. Присутні отримали багато корисної інформації, на кшталт, як не потрапляти на інформаційні гачки пропаганди та дезінформації. Отриманий досвід учасники обов'язково будуть використовувати самі та навчатимуть своїх відвідувачів.
Заняття з користувачами бібліотеки провели у Житомирській ОУНБ. 29 жовтня в секторі «Інтернет-центр», завідувачка, Ковальчук Юлія, провела тренінг за темою «Медіаграмотність: що необхідно знати і вміти». Учасники тренінгу дізналися: про поняття «медіаграмотність»; як правильно «фільтрувати» інформацію; що таке «фейк», «джинса»; чому люди довіряють фейкам; навіщо розвивати медіаграмотність і критичне мислення тощо. За допомогою тестування учасники перевірили свої знання з медіа грамотності. На завершення тренінгу відвідувачі поділилися емоціями від заходу, поговорили про психологічні стани, та зробили декілька практик для підтримки ментального здоров’я.
Так, наші тренери з з медійної грамотності постійно оновлюють свої знання з інформаційної безпеки та інформаційної гігієни, досліджують нові аспекти і прояви російської пропаганди та дезінформації і водночас навчають цьому інших.