Інновації – в роботу бібліотек області

На початку липня в Житомирський ОУНБ ім. О. Ольжича відбулися інноваційні навчання для працівників відділів обслуговування бібліотек області за сприяння Академії підвищення кваліфікації працівників культури. Під час навчань працівники головної книгозбірні області провели серію занять для фахівців.

5 липня завідуюча відділом читальних зал ЖОУНБ ім. О. Ольжича Людмила Баздирєва провела лекцію з візуалізацією «Ефективне використання  медіа технологій в масовій роботі - шлях у майбутнє сучасних бібліотек». Мультимедійні форми донесення інформації викликають зацікавленість, посилюють психологічне сприйняття і глибину засвоєння матеріалу при популяризації книги, сприяють формуванню естетичних смаків. Але це потребує наявності відповідної техніки, бажання, творчого підходу та багато часу, оскільки необхідна попередня підготовка текстової інформації, фотографій, ілюстрацій, слайдів, звукових коментарів, презентацій, відеороликів тощо.

Як приклад підготовки і проведення заходів з використанням мультимедійного супроводу були представлені різні форми роботи: усний журнал «Поетка вогненних меж»  (До 75-річчя пам’яті трагедії Бабиного Яру і 110-річчя від дня народження  О. Теліги), літературна година «Пам’ять століть відтворена у слові: цікаві сторінки з історії української книги» (До Дня Хрещення Київської Русі), презентація часопису, інтерактивні заходи

6 липня в приміщенні інклюзивного читального залу завідуюча сектору Юлія Мельник для учасників навчань провела практичні заняття з наступних тем: «Програмний та проектний підходи до розвитку бібліотечної сфер» та «Етика спілкування бібліотекарів з користувачами, які мають обмежені фізичні можливості».

На практичному занятті по проектній діяльності бібліотек було розглянуто основні поняття та вимоги до проектів, їх складові, структуру та типові характеристики. Окремо було обговорено написання проекту за допомогою канви бізнес-моделі, етапи виконання запланованих заходів та особливості складання кошторису.

Під час обговорення основних етичних правил спілкування з користувачами, які мають інвалідність, окремо було розглянуто правила взаємодії з людьми, які мають вади зору, слуху, порушення розумового розвитку або пересуваються на інвалідних візках.

7 липня на базі конференц-залу бібліотеки заняття провели працівники науково-методичного відділу. Методист Олена Люблянська представила консультацію «Новітній професійний словник сучасного бібліотекаря», що розкрила термінологію нових Інтернет-сервісів, форм і методів роботи, які використовуються у роботі бібліотек XXI століття. З новітньої термінології для висвітлення було обрано наступні: веб-конференція і вебінар, конференція у форматі TED і неконференція, печа-куча, буктрейлер, подастинг, дистанційна освіта, медіаграмотність, інфографіка, жива бібліотека, вірусний маркетинг, QR-коди.

Головний методист Галина Козаченко обговорила з бібліотекарями тему «Читання і нова парадигма розвитку бібліотек». Під час обговорення працівники книгозбірень дійшли висновку, що проблема зниження інтересу до читання носить комплексний характер, і не завжди провідну роль у цьому процесі відіграє розвиток Інтернет-технологій. Підтримувати і розвивати читання дітей, впливати на дорослу аудиторію і залучати користувачів можна навіть найпростішими методами. Головне – вивчати, а інколи й передбачати потреби різних цільових аудиторій.

8 липня заступник директора ЖОУНБ ім. О. Ольжича Вадим Пивоваров провів консультацію «Зміни в нормативно-правовій та законодавчій документації по бібліотечній справі», де розкрив зміст нових документів та окреслив перспективи розвитку бібліотек у відповідності вимогам часу.

Цього ж дня завідуюча відділом комплектування бібліотечних фондів Вероніка Зубенко провела консультацію «Особливості формування бібліотечного фонду в сучасних умовах діяльності бібліотек».

Кожне з таких навчань дозволяє працівникам бібліотек області оновити власні знання та розширити їхній спектр. Це чудова можливість отримати нову інформацію та поштовх для впровадження інновацій в діяльність книгозбірень на місцях.