«Знаменні і пам’ятні дати 2021 року»

Експозиції книжкових виставок

 У травні 2021 року, відділ читальних зал знайомить читачів з такими знаменними і пам’ятними датами травня 2021 року:

Із циклу: «Знаменні і пам’ятні дати 2021 року»

8 травня 2021 року в Україні відзначається День пам’яті і примирення, який  встановлено на честь подій 8 травня 1945 року. Тоді Антигітлерівська коаліція офіційно прийняла "Акт про беззастережну капітуляцію" збройних сил нацистської Німеччини. З цієї нагоди 8 травня 1945 року в містах Європи та США були проведені багатолюдні святкування

9 травня Україна відзначає День перемоги  над нацизмом у Другій Світовій війні – однієї з найжахливіших трагедій людства. З метою вшанування пам’яті мільйонних жертв нацизму, перемоги у Другій Світовій війні в читальній залі ЖОУНБ ім. О. Ольжича розгорнута книжкова виставка, на якій представлені наукові видання, навчальні посібники, енциклопедії, фотодокументи та матеріали, спогади безпосередніх учасників бойових дій…

15 травня - Міжнародний день родини.   

«Родина, родина – від батька до сина…» -   слова пісні незабутнього Назарія Яремчука запали в душу кожного українця. Наш народ традиційно протягом багатьох століть  возвеличував родину, шлюб і домашнє  вогнище. В основі цих традицій лежать загальнолюдські моральні цінності, шанобливе ставлення до батьків, подружжя, природне бажання продовжити свій рід.    

15 травня - День науки, який встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи відомих вчених, наукових установ, а також професійних спілок України…» Мета цього свята – вшанування наукових традицій, досягнень учених, якими ми пишаємося, і на яких покладаємо великі сподівання.

Із циклу: «Енциклопедія Козаччини» ми відзначаємо 425-річчя від часу (1596) Солоницького бою.

 Повстання 1594-1596 pp. традиційно називають Наливайковим, хоча в ньому діяли три козацьких загони, які об’єдналися тільки на завершальному етапі боротьби. Низових козаків очолювали Григорій Лобода і Матвій Шаула. Козацькі загони в 1594-1595 pp. опанували Брацлавщину, Київщину, Поділля, Волинь та Білорусію.

26 травня 1596 року в урочищі Солониці поблизу Лубен відбулася героїчна битва між повсталими та поляками, що закінчилася поразкою Северина Наливайка та його прибічників. Самі ж повстанці згодом видали полякам своїх ватажків – Наливайка та Шаулу.

 Із циклу: «Українській революції (1917-1921) - 100 років. Рік 1921» в читальній залі експонується книжкова виставка з нагоди 130-річчя від дня народження української військової діячки, хорунжої Легіону Українських Січових Стрільців, першої українки-офіцера - Софії Галєчко (1891-1918). Історія Софії Ґалєчко — це історія жінки, котра випередила свій час,( до речі, мала університетську філологічну освіту - закінчила університет у м. Грац, Австрія). Щоб стати першою жінкою із військовим званням хорунжої під час Великої Війни 1914-1918 років, їй довелося подолати чимало перешкод. Користувачі бібліотеки можуть ознайомитись з літературою, яка висвітлює героїчний шлях Софії Галєчко у боротьби проти чужоземних загарбників, за свою волю, незалежність, державність.

 Із циклу: «Наука в особах і  особистість в науці» , який присвячений ювілеям науковців України і  світу, демонструється книжкова виставка, на якій ми відзначаємо 80-річний ювілей Ореста Субтельного (1941-2016) - канадського історика українського походження. Доктор філософії, професор кафедри історії та політичних наук Йоркського університету, закордонний член НАН України,один із найвпливовіших українських істориків кінця XX століття. На його працях виховувалося нове покоління вітчизняних істориків і всіх небайдужих до минулого своєї Батьківщини. Його англомовний посібник «Україна: Історія" (1988) здобув неабияку популярність і не раз перевидавався повністю чи частково українською, російською, болгарською, німецькою, китайською, вірменською та словацькою мовами.

Із циклу: «Літературні події року»

22 травня - Міжнародне Шевченківське літературно-мистецьке свято

  Долею склалося так, що відомий український поет  Т. Г. Шевченко (1814-1861) провів свої останні дні далеко за межами рідної Вітчизни - внаслідок підступної хвороби, він пішов з життя досить молодим – у 47-річному віці. Поховали відомого поета у Петербурзі на Смоленському кладовищі в дубовій домовині. Поховали на тому місці, на якому не раз сидів Шевченко з альбомом в руці.

Перші серед кращих: “Шевченківські лауреати – ювіляри 2021 року (Національній премії України ім. Т. Шевченка – 60 років)” Кожного року в Україні проводиться нагородження преміями, пов’язаними з літературною та письменницькою діяльністю. Тому не дивно, що більшість із них носять імена найвідоміших українських письменників – Лесі Українки, Миколи Гоголя, Володимира Сосюри, Василя Стефаника.

Серед державних премій, найвищою творчою відзнакою за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва є Національна премія України імені Тараса Шевченка, або як її ще називають – Шевченківська премія.

Особі, удостоєній Національної премії, присвоюється звання лауреата Національної премії і вручаються Диплом та Почесний знак лауреата Національної премії.

Шевченківський комітет 9 березня оголосив лауреатів Національної премії імені Тараса Шевченка 2021 року.

Лауреатами Шевченківської премії 2021 року стали Оксана Луцишина та Станіслав Асєєв.

Урочиста церемонія оголошення лауреатів Національної премії імені Тараса Шевченка 2021 року відбудеться орієнтовно 22 травня, у день перепоховання Тараса Шевченка, біля могили Кобзаря.

Із циклу: «Презентація кращих вітчизняних і зарубіжних часописів»:

 «Все для вчителя» - інформаційно-практичний бюлетень  на допомогу  освітянам

Керівникам  шкіл,  вчителям-предметникам,  учителям  початкових  класів  та вихователям  ДНЗ  представлено  щомісячний  інформаційно-практичний  бюлетень  всебічного  освітянського  змісту.  Заснований  ще у 1997 році,  за типом видання  це  газета,  але для  зручності  користування  друкується  у  форматі  журналу. Наша  бібліотека  отримує це  видання  з  1998 року.