День вишиванки в бібліотеці

День інформації для студентів

16 травня 2024 року ми відзначаємо Всесвітній День вишиванки – свято культури, традицій та самобутності, яке об’єднує українців у всьому світі. З 2006 року День вишиванки традиційно відзначається у третій четвер травня.

З нагоди Всесвітнього Дня вишиванки відділ україніки провів день інформації для студентів першого курсу Житомирського торгівельно-економічного фахового коледжу «Вишиванка – символ краси, здоров’я та щасливої долі». Студентам розповіли про історію вишиванки, традиційні орнаменти і кольори вишивок, які використовувались у різних областях України, а також значення вишиванки для кожного українця, особливо в нинішніх складних умовах для нашого народу.

Вишиванка в культурі України займає особливе місце. Здавна вважалося, що сорочка, вишита кольоровими нитками та прикрашена візерунками, приносила успіх та була свого роду сакральним оберегом для господарів від бід, хвороб, заздрості та негативної енергетики. Вишиванка символізує родинну пам’ять, вона є символом краси, міцного здоров’я та щасливої долі.

Український вишитий одяг має тисячолітню історію та особливі візерунки у різних регіонах – в них закладена історія нашого народу. У процесі історичного та культурного розвитку у кожній місцевості утворились характерні орнаментальні мотиви і композиції, специфічні техніки виконання. Вони передавалися із покоління в покоління. Вишивальниці відшліфовували свою майстерність, розвиваючи і вдосконалюючи її. Кожна область, район, навіть кожне село відзначалися своєрідністю мотивів. У сучасній вишиванці поєднуються орнаменти різних регіонів, а також авторські візерунки.

Вишиванка – одяг вільних людей. Ще з давніх часів її носили чумаки, козаки, воїни УПА, українські мовознавці, письменники і поети, дисиденти. Багато століть українці боролися за свою свободу і носили вишиванку як символ національної ідентичності.