«Безпечне надання медичної допомоги матерям і новонародженим»

Круглий стіл

15 вересня 2021 року у відділі спеціалізованої медичної літератури бібліотеки, відбувся круглий стіл на тему: «Безпечне надання медичної допомоги матерям і новонародженим», організований КНП «Обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» Житомирської обласної ради.

Захід приурочений до Всесвітнього дня безпеки пацієнтів, відзначення якого ґрунтується на фундаментальному принципі медицини: «Не нашкодь». Вибір теми 2021 року «Безпека при наданні допомоги матерям і новонародженим» обумовлений необхідністю підкреслити ті колосальні ризики, з якими стикаються жінки і немовлята у всьому світі при небезпечному наданні медичної допомоги під час пологів.

Вагітність і неонатальний період відіграють важливу роль у формуванні здоров’я на все подальше життя, саме тому охорона здоров’я матері і дитини є запорукою благополуччя та добробуту як окремої родини, так і суспільства в цілому.

Загальновизнано, що здоров’я населення значною мірою позначається на демографічних показниках. Серед них найінформативнішими є середня тривалість життя, народжуваність, загальна і дитяча смертність, природний рух населення. З аналізом статистики пологів та народжуваності у Житомирській області присутніх ознайомила Ліна Анатоліївна Возна – завідувачка відділу медичної статистики обласного інформаційно-аналітичного центру медичної статистики.

Сучасні принципи перинатальної допомоги спрямовані на забезпечення фізіологічного перебігу вагітності і пологів, правильного догляду за новонародженим, раннього початку грудного вигодовування і раннього необмеженого контакту матері з дитиною. «Безпечне лікарняне середовище – безпечні пологи. Безпека матері та дитини» – такою була тема виступу  Валентини Євгенівни Донець – керівника групи експертів Департаменту охорони здоров’я за напрямом «Акушерство та гінекологія», завідувачки гінекологічного відділення КУ «Лікарня №1» Житомирської міської ради.

За визначенням ВООЗ, одним із критеріїв якісної медичної допомоги є безпека – тобто надання медичної допомоги таким чином, щоб максимально знизити ймовірність ризиків і збитків для споживачів послуг. Про запобігання дефектам у наданні медичної допомоги новонародженим дітям розповіла Оксана Вікторівна Лук’яненко – керівник групи експертів Департаменту охорони здоров’я за напрямом «Педіатрія», медичний директор з організаційно-методичної роботи КНП «Житомирська обласна дитяча клінічна лікарня» Житомирської обласної ради.

Підвищеної уваги та більш ретельного спостереження за станом здоров’я особливо потребують передчасно народжені малюки, діти з перенесеними захворюваннями в періоді новонародженості, з вродженими вадами та проблемами фізичного і психічного розвитку. Досвідом роботи обласного кабінету катамнестичного спостереження за дітьми поділилась Валентина Андріївна Саванович – лікар педіатр-неонатолог обласного кабінету катамнестичного спостереження за дітьми обласної дитячої клінічної лікарні.

Якісна неонатальна допомога знижує рівень дитячої смертності, тож у Програмі медичних гарантій вона визначена пріоритетною послугою. І відповідно до закладів, в яких надають допомогу новонародженим у складних неонатальних випадках, Національна служба здоров’я України висунула підвищені вимоги. Про якість медичної допомоги та безпеку пацієнтів у відділеннях інтенсивної терапії новонароджених, забезпечення безпеки при анестезії йшлося у виступі Тетяни Миколаївни Килимник – завідувачки відділення анестезіології з ліжками для інтенсивної терапії новонароджених ЖОДКЛ.

Дитяча хірургія – один із найскладніших розділів медичної допомоги дітям, фахівцям необхідно враховувати особливості фізичного розвитку, зрілість функцій різних органів дітей, а також перспективи їх подальшого розвитку. Про профілактику ризиків та стандарти безпеки хірургічних втручань у новонароджених та дітей раннього віку присутніх поінформував Петро Степанович Русак – експерт ДОЗ ОДА за напрямом «Дитяча хірургія», завідувач хірургічного відділення №1 КНП «Житомирська обласна дитяча клінічна лікарня» Житомирської обласної ради, доктор медичних наук, професор кафедри дитячої хірургії НМАПО ім. П.Л.Шупика.

На завершення зустрічі учасники круглого столу наголосили: незважаючи на те, що сьогодні система охорони здоров’я працює у надзвичайно складних умовах, безпека при наданні медичної допомоги матерям і новонародженим має бути пріоритетом.

Захід можна переглянути за посиланням

https://www.facebook.com/watch/live/?v=2911714902475903&ref=watch_permalink