Віртуальний огляд експозицій книжкових виставок відділу читальних зал

Відділ читальних зал запрошує користувачів познайомитися з квітневими книжковими виставками

Із циклу: «Знаменні і пам'ятні дати 2021 року» (За даними інформаційного відділу представництва ООН в Україні)

- 6 квітня – «Міжнародний день спорту на благо миру та розвитку», який був встановлений Генеральною Асамблеєю ООН в 2013 році. Спорт на благо миру та розвитку - ключове формулювання цієї міжнародної події. Здоровий спосіб життя, фізична і інтелектуальна активність є запорукою загального процвітання і благополуччя. Україна щороку активно долучається до відзначення цього свята, розуміючи, що спорт має унікальну силу для того, щоб сприяти об'єднанню людей на благо миру, дружби та розвитку. Автори представлених на виставці видань розкривають актуальні для сучасного суспільства проблеми формування особистості у сфері фізичної культури і спорту, знайомлять з основними напрямками історичного розвитку цієї галузі, визначають місце, значення і вплив спорту на формування загальної культури нації та держави. Користувачі також мають змогу ознайомитися з історією Олімпійських ігор, становленням та розвитком сучасного олімпійського руху, з олімпійськими видами спорту та досягненнями в Олімпійських іграх атлетів світу й України.

- 23 квітня – «Всесвітній день книги й авторського права», який відзначається згідно з Резолюцією ЮНЕСКО з 1995 р. День книги покликаний наголосити на фундаментальній важливості книжки та її незамінності в інформаційному суспільстві. Одна з головних його цілей – промоція читання і книговидання, привернення уваги до культури писемного слова, а також до питань авторського права і захисту інтелектуальної власності. Одна з традицій Всесвітнього дня книги , яка запроваджена 2001 року - обрання міста, що на рік стане Світовою столицею книги. У 2021 р. Книжковою столицею світу названо стол цю Грузії - Тбілісі. В книжковій експозиції представлена добірка літератури щодо історії книги і книгодрукування, матеріали з питань авторського права, регулювання відносин у сфері інтелектуальної власності.

Із циклу: «Наука в особах і особистість в науці» (До ювілеїв видатних діячів науки України і Світу), кн. вист:

 «Христина Алчевська (1841–1920) До 180-річчя від дня народження педагога, письменниці, перекладачки, громадської діячки». «Талановита молода жінка, яка могла б бути видатною письменницею, видатною артисткою, видатною співачкою, - вона вирішила бути тільки вчителькою і все життя залишалася нею. І ніколи вона не розкаювалася у зробленому виборі» - ці слова належать одному із сучасників Христини Алчевської– української прогресивної діячки народної освіти. Майже шість десятиліть свого життя Х. Д. Алчевська присвятила справі народної освіти: від учительки до керівника недільної школи та віце-президента Міжнародної ліги освіти, від автора першого науково-методичного дослідження проблеми сприймання і розуміння народом класичних творів до керівника великих творчих колективів зі створення всесвітньо визнаних навчально-методичних посібників. Освітня робота і педагогічні праці Алчевської одержали високу оцінку її видатних сучасників – І. Франка, Л. Українки, М. Лисенка, О. Кобилянської та багатьох інших.

Із циклу: «Літературні події року» (До ювілеїв українських і зарубіжних письменників. 

Книжкова виставка із цього циклу присвячена 200-річчю представника аристократичної паризької богеми Шарлю Бодлеру (1821-1867). Суворі реалії життя він сприймав надто тонко й чутливо – як справжній поет. Увесь біль поета за духовний стан сучасної йому людини й світу вилився у збірці «Квіти зла» (1857). Книга була видана тиражем лише 1100 примірників і навіть уся не розпродана, а проти її автора було висунуто судове обвинувачення. Сьогодні збірка «Квіти зла» вважається перлиною світової лірики. Ця книга стала своєрідною епопеєю людської душі. Допитливі читачі мають можливість познайомитись з текстом віршів і винести свої судження щодо символічності поезій Ш. Бодлера.

Андрій Курков (1961) – український російськомовний письменник, сценарист, журналіст відзначає свій 60-річний ювілей. Він – один із найбільш широко перекладених у Європі українських авторів. Тексти Куркова можна прочитати 22 мовами. Курков – один з небагатьох письменників пострадянського простору, чиї книжки потрапили до топ-десятки європейських бестселерів. Серед них роман «Пікнік на льоду» (1999). В числі останніх творів «Щоденник Майдану та Війни» - це особистий щоденник письменника, фіксоване відображення життя у Києві та країні – початок і розвиток Євромайдану і далі до листопада 2014 року, включаючи окупацію Криму. Після перевидання роману Курков доповнив його записами про перипетії на сході України, роздумами про війну, про те, як і чим, за його баченням живе окупований Донбас …

Із циклу: «2013-2022 роки - Десятиліття зближення культур» «Культурні столиці Європи» (1985-2021) Місто Тімішоара (Румунія), місто Елефсін (Греція) і місто Новий Сад (Сербія) - культурні столиці Європи-2021

"Культурна столиця Європи" – статус міста, який призначається Європейським союзом терміном на один календарний рік, протягом якого місту надається можливість демонстрації свого культурного життя і культурного розвитку. Звання "Культурної столиці Європи" присуджується одному місту від країни, що вже певний час є членом ЄС та іншому – від країни, яка нещодавно вступила до Європейського Союзу, або є кандидатом на вступ. 

«Книжкові столиці світу» (2001-2021) Місто Тбілісі (Грузія) – Всесвітня столиця книги – 2021. Титул Книжкової столиці світу перейде до міста Тбілісі 23 квітня 2021 року, у день святкування Всесвітнього дня книги і авторського права. Консультативний комітет із призначення Всесвітньої столиці книги складається із представників ЮНЕСКО, Міжнародної асоціації видавців та Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій та установ. Щороку місто, назване Книжковою столицею світу, зобов'язується сприяти популяризації книжок та читання і реалізовувати програму відповідних заходів протягом одного року.

«Зелена столиця» Європи – 2021 Місто Лахті (Фінляндія) у рамках премії European Green Capital Award оголошено зеленою столицею Європи 2021. Нагороду отримують міста, які є першими у природоохоронній діяльності і здатні стати «зеленим» прикладом для інших міст. Фінське місто отримало найвищі бали за 4-а з 12-ти показників, за якими визначають переможця: якість повітря, зелені насадження, управління екологічною діяльністю і поводження з відходами. Також, місту вручили грошову нагороду у розмірі 35 тис євро, які підуть на просування екологічного способу життя.

«Молодіжна столиця» Європи-2021 Місто Клайпеда (Літва) отримала титул молодіжної столиці, який присуджується Європейським молодіжним форумом і спрямований на розширення прав і можливостей молоді, підвищити участь молоді і зміцнити європейську ідентичність. Щороку нове європейське місто отримує шанс продемонструвати свої інноваційні ідеї, проекти та заходи, спрямовані на підняття голосу молодих людей та впровадження нової молодіжної перспективи у всі аспекти життя міста. 

Із циклу: «Презентація кращих вітчизняних і зарубіжних часописів»

«Маловідома історія: далеке і близьке» - 5 років від виходу (2016). До уваги читачів представлено щомісячний історичний часопис львівського «Видавничого Дому «Високий Замок». Його зміст надзвичайно захоплює життям видатних постатей, тріумфами та трагедіями, відкриттями і викриттями, загадками, скандалами і авантюрами, незвичайними подіями і фактами із сивої давнини аж до наших днів. До прикладу, князівна Анна (донька Ярослава Мудрого), коли стала королевою Франції, навчила королівський двір читати, писати, митися і не їсти руками…

Цікавою є дискусія про те, чи справді автором видатних творів був Вільям Шекспір. Припускається, що під псевдонімом Шекспір ховалася королева Єлизавета І, а «під маскою Мольєра» - Людовик ХІV.

Далі, коли читаємо про те, як чекісти переслідували Олену Пчілку, разом із автором дивуємось, чому у Полтаві Петро І заслужив пам'ятник, а мати Лесі Українки – ні.. Як виникли Сполучені Штати Америки? За що і як стратили Чаушеску? Життя і смерть принцеси Діани… Багато таких статей із цікавими, інтригуючими фактами та припущеннями.