Відділ читальних зал пропонує познайомитись з календарними виставками січня 2021 року

  22 січня 2021 року в Україні відзначають одне з найважливіших державних свят, роль якого в історії країни важко переоцінити, – День Соборності України.

Книжкова виставка, яка присвячена цій події, висвітлює питання взаємин УНР і ЗУНР у 1918-1920 рр., передумови та основні причини об’єднавчого процесу, події, пов’язані з умовами укладання Акту злуки, політичні, соціальні, культурні, історичні аспекти незалежності й соборності України, розглядає шляхи розбудови соборності України за сучасних умов.

  29 січня – День пам’яті героїв Крут.  Бій під Крутами став символом героїзму молодого покоління в боротьбі за незалежність України,  Книжкова виставка-вшанування : «Пам‘яті Героїв Крут»-  ще один привід згадати минуле і переосмислити уроки історії. Відвідувачам пропонуються монографії та збірники наукових статей, журнальні публікації, художні твори, спогади очевидців й учасників подій, фотоальбоми з колекцій рідкісних і цінних книг бібліотеки.

Постать українського вченого, письменника, перекладача-поліглота, організатора АН України Агатангела Юхимовича Кримського (1871—1942) й дотепер викликає цілу гамму складних почуттів: здивування, захват, живу зацікавленість, біль за трагічну долю. На виставці, присвяченій 150-річчю академіка, представлені книги, в яких відображені як біографічні дані вченого, так і його творчі здобутки.

 Особливо привертають увагу прижиттєві видання, які зберігаються у фондах бібліотеки. У поетичній збірці Кримського ‘Пальмове гілля” (1922) знаходимо не лише оригінальні поезії автора, а й численні спеціально дібрані переклади та переспіви видатних східних поетів. Українською мовою заговорили Фірдоусі й Омар Хайям, Авіценна…

Частина книг відтворює події 1918 року в Україні і присвячена періоду заснування Української Академії наук , де він очолював історико-філологічний відділ, кабінет арабо-іранської філології, комісію словника живої мови, комісію історії української мови, діалектологічну та правописну.

А. Кримський належить до небагатьох історичних особистостей, життєвий шлях яких неначе підтверджує стару істину: «Велике бачиться на відстані».

Книжкова виставка до 275-річчя від дня народження Йоганна Генріха Песталоцці (1746 - 1827 рр.), видатного швейцарського педагога-новатора знайомить  з його основним у вихованні принципом- природовідповідності. Він вважав, що «час народження дитини є першою годиною її навчання»  Властиві кожній дитині від народження задатки сил і здібностей треба розвивати, починаючи з найпростішого і поступово переходячи до дедалі складнішого. Видатний  педагог  також розкрив роль наочності у розвитку логічного мислення, відстоював звуковий метод навчання.

«Книги - кораблі думки, що мандрують по хвилях часу і дбайливо несуть свій дорогоцінний вантаж від покоління до покоління».- сказав Френсіс Бекон ще в 17 ст.

 В 2021р. англійському політику, державному діячу, вченому, філософу і есеїсту Френсісу Бекону (1561-1626 рр.) - 460 років. Він один із творців емпіризму - філософського напряму, який твердить, що головне - власний досвід. Ідеалом наукового знання Ф. Бекон визнав відсутність розбіжності між думками та вчинками.

«Найспівучіша пісня нашої літератури ХХ віку», писав О. Гончар, Павло Тичина (1891-1967) «втілює весь трагізм художника в умовах терористичної диктатури» і був « чи не останнім із Розстріляного Відродження, що зостався живим. А чи легкою була його доля?» Водночас, стверджував письменник, П. Тичина став найяскравішим представником «ренесансового модернізму» в українській літературі перших десятиріч 20 ст.

Джек Лондон (1876-1916) пішов з життя досить молодим, але встиг зазнати злетів письменницької слави і читацької прихильності: його твори і досі, сто років по тому захоплюють і вражають серця мільйонів читачів.

В усіх творах Юрія Покальчука (1941-2008), бувають пристрасті кохання, густа еротика, але над усім наскрізно проходить одне – віра у високі моральні принципи як найвищу цінність, в людську шляхетність і особисту гідність, в незламну любов і справжню дружбу.

Член літературного угруповання «Бу-Ба-Бу» Олександр Ірванець (1961) – поет, прозаїк, есеїст, перекладач, драматург. Найяскравіше обдарування Олександра розкрилося в поезії та драматургії. Його твори перекладено англійською, білоруською, німецькою, польською, французькою, хорватською та шведською мовами.

 «Українська культура» - 100 років найстарішому культурологічному журналу України

Читачам запропоновано ретроспективні та сучасні публікації журналу. Розкрито основні рубрики: історія України, історія її культури, традицій, звичаїв та ін. Виставка також знайомить із сучасними відомими діячами у галузі літератури ( Л. Костенко,  О. Забужко,  С. Жадан ),  зірками кіно, театру ( І. Миколайчук,  А. Роговцева  ),  вокальної творчості (Джамала) та іншими популярними особистостями.