«Зимові свята та обряди України 2020-2021 р.»

 Експозиції книжкових виставок з мистецтва 

У народі кажуть:

 – «Зимове сонце, як мачушине серце: 

світить та не гріє».

– «Грудень рік кінчає, а зиму починає».

«Починає зиму» і відділ літератури з мистецтв бібліотеки, зокрема своїми виставками книг і періодичних видань на грудень 2020 р.

З 1 до 31 грудня 2020 року у відділі літератури з мистецтв експонуються наступні виставки книг: 

1. «Українська армія – армія величі та мужності». До Дня Збройних Сил України.

2. «Зимові свята та обряди України 2020-2021 р.».

3. «Подарунки святого Миколая». До дня святителя Миколая Чудотворця.

4. «Різдвяна обрядовість українців».

Отже, інформація, що представлена на виставці буде цікавою для користувачів бібліотеки всіх вікових категорій.

Виставка книг «Українська армія – армія величі та мужності» приурочена до Дня Збройних Сил України – святкового дня на честь ЗСУ. Встановлений постановою ВРУ 1993 року, не є неробочим днем. Відзначається щорічно 6 грудня – в день ухвалення 1991 року Закону України «Про Збройні сили України». Символічно збігається з початком Першого Зимового Походу армії УНР.

Виставка інформаційно-ілюстративно розкриває тему Збройних Сил України, вшановуючи подвиг і мужність захичників незалежної України.

2. Виставку «Зимові свята та обряди України 2020-2021 р.» логічно продовжують виставки: 

– «Подарунки святого Миколая». До дня святителя Миколая Чудотворця.

– «Різдвяна обрядовість українців».

Книги та періодичні видання виставки «Зимові свята та обряди України 2020-2021 р.» яскраво розкривають тему зимового циклу як одного з найбільш насиченіших обрядовими дійствами та віруваннями в українському народному календарі. З приходом холодів та зменшенням тривалості дня, аграрне коло остаточно завершувалося і українські господарі більше часу проводили у домівках. Приділяли увагу духовному життю: спостереженням, прикметам, ритуальним дійствам, молитвам і ворожінням, які були пов'язані із вшануванням предків. Люди ходили один до одного в гості, влаштовували вечорниці, а з приходом різдвяних свят – колядували, щедрували, котили вогняне колесо-сваргу, влаштовували святкові рядження та ігрища. 

День святого Миколая Чудотворця православні християни в Україні відзначають 19 грудня. Свято встановлене на пам'ять про кончину святителя Миколая, архієпископа Мир Лікійських. У народному календарі цей день отримав назву Микола зимовий, адже у церковному календарі це не єдине свято, присвячене Миколаю Чудотворцю.

На виставці книг «Подарунки святого Миколая», і діти, і дорослі знайдуть багато інформації, що буде цікавою та корисною їм.

Період різдвяних свят з його традиційною обрядовістю увібрав у себе найбільш типові види народно-драматичної творчості українців.

Виставка книг і періодичних видань «Різдвяна обрядовість українців» грунтовно розкриває зміст різдвяних свят в Україні – святкування у християн України Різдва Христового, яке відзначають 7 січня – православні, греко-католики та деякі інші християни східного обряду за застарілим юліанським календарем, і 25 грудня – сповідники західного обряду (римо-католики) та протестантських церков за григоріанським календарем і східного обряду за новоюліанським календарем.

 

 

 

Підготувала: провідний бібліотекар відділу літератури з мистецтв бібліотеки Ольга Птіцина.