Книжкові виставки відділу читальних зал знайомлять читачів з цікавими подіями грудня 2020 року

День Збройних Сил України відзначається 6 грудня – в день ухвалення 1991 року Закону України «Про Збройні Сили України.» Починаючи з 2009 року, до Дня Збройних Сил України присуджуються дві премії ім. Б. Хмельницького за найкраще висвітлення військової тематики у творах літератури та мистецтва. За рішенням Комітету з присудження премій лауреатом премії ім. Б. Хмельницького 2020 року у номінації «Літературні твори військової тематики» став Валерій Макеєв з романом «Вірний присязі».

У далекому 1950 році Генеральна Асамблея ООН запропонувала усім державам святкувати 10 грудня як День прав людини, бо саме в цей день в 1948 році цією ж організацією було прийнято Загальну декларацію прав людини. Права людини в Україні – акцент виставки. З представлених книг, періодичних видань можна більше дізнатися, як відстоювати свої права, які гарантовані та захищаються нашою державою.

Книжкова виставка «Юрій Дрогобич (1450-1494)» присвячена 570-річчю від дня народження українського вченого епохи Відродження, астронома, медика, філософа, поета, освітнього діяча, ректора Болонського університету, професора Ягеллонського університету, його студентом був майбутній видатний астроном Миколай Коперник. Ю. Дрогобич видав книгу «Прогностична оцінка поточного 1483 року…», яка є першою відомою друкованою книгою, написаною українцем.

Українському військовому, політичному та державному діячу, Гетьману Війська Запорізького Богдану Хмельницькому (1595-1657) – 425 років від дня народження. На виставці - зібрання книг, що розкривають біографічні відомості гетьмана, військові походи козаків під проводом Богдана Хмельницького, видання Івана Огієнка та Петра Кралюка, в яких показані міфологізація та викривлення сприйняття історичного діяча, а також подаються спроби розповісти справжню біографію Б. Хмельницького і відобразити його діяльність як у широкому геополітичному контексті, так і в контексті подій на українських землях 17 століття. 

«Заповіт» - один з найвідоміших іршів Т. Г. Шевченка відзначає свій 175-річний ювілей (1845). На полицях «Літературного календаря» розміщено рідкісні та унікальні видання «Кобзаря» з текстом «Заповіту». Це і «Кобзар» Львівського видавництва «Каменяр» 2011 року з ілюстраціями Софії Караффи-Корбут, і ювілейне видання до 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка Вид. дому «Школа» 2014 року, в шкіряній оправі з золотим тисненням і максимально повним зібранням поетового спадку та знімками авторського тексту, в тому числі і «Заповіту», і «Кобзар» ВЦ «Просвіта» 2010 року з оригінальними малюнками художника Миколи Стороженка і, звичайно, «Заповіт» мовами народів світу».

 

Письменник Михайло Старицький (1840-1904) був надзвичайно обдарованою людиною. Його перу підкорялись віршовані рядки як оригінальної, так і перекладної поезії. Вірші «Ніч яка, Господи! Місячна, зоряна…» та «Туман хвилями лягає» стали народними піснями. Писав Михайло Старицький і драматичні твори а історичну прозу. Найвідоміша і улюблена багатьма поколіннями глядачів його комедія «За двома зайцями» та історична драма «Маруся Богуславка». Продавши свій маєток, Старицький став керівником й режисером першої об'єднаної української театральної професійної трупи.

Творчість 40-річної письменниці Ірени Карпи (1980) виходить за рамки загальноприйнятого. Та незаперечним є те, що Ірена Карпа, безумовно, людина обдарована і є яскравим представником нового покоління українських літераторів, яке видає на-гора все, що пригнічує задурманену голову: галюцинації, так звану фізіологічну філософію, матюки, сленгові та іноземні слова і т. д. І серед своїх колег Ірена Карпа робить це найяскравіше. 

У 2020 році виповнюється 80 років щомісячному літературно-мистецькому та громадсько-політичному часопису України - «Дзвін» (1940). У фондах бібліотеки видання часопису представлені з 1992 року. Ювілейна виставка презентує найяскравіші його випуски, знайомить читача з постійними рубриками – «Наша доба», «Критична робітня», «Проза», «Поезія», «За столом новеліста», «Галерея «Дзвона», «Мистецька палітра» та ін…

«Освітній майданчик» знайомить читачів з періодичними виданнями до Року математичної освіти в Україні. Зі сторінок видань, представлених інструктивних, науково-методичних матеріалів, навчально-практичних розробок можна дізнатися про заходи щодо проведення Року, організації предметного дистанційного навчання, познайомитись з олімпіадними математичними завданнями різного рівня….