"БІБЛОФЕСТ" на Новому бульварі - 2020

30 вересня 2020 року у відділі виробничої літератури працівникам та користувачам бібліотеки, членам клубу грибників «Веселка» були представлені автентичні зразки старовинних поліських рушників з фондів Житомирського обласного краєзнавчого музею.

З цією унікальною колекцією познайомила завідувачка відділу етнографії Валентина Іванівна Невеська. Вона розповіла про етнографічні експедиції 70-80-х років ХХ століття по Житомирщині, які дали можливість придбати для фондів музею дорогоцінні експонати вишитих рушників, що були виготовлені в ХІХ і в першій половині ХХ століття.

Зразки вишитих рушників, представлені на презентації, були найбільш поширені на Поліссі в середовищі багатьох верств населення. На мотиви орнаментів впливала народна уява про красу рослинного світу, поліського побуту. Гнучкі, хвилясті галузки, пагінці, стрічки з'єднують листочки, ягідки, пуп'янки, образно підсилюючи цвітіння квіток. Живописний стиль рослинного орнаменту характерний для орнаментальних і образотворчих вишивок. Вишивальниці впродовж віків виробили чіткі принципи передачі чарівності рослинного орнаменту, силу його декоративного поліського звучання. У вишивках Полісся зустрічаються архаїчні, сильно геометризовані антропоморфні мотиви ромбічного трактування. Їх називають «на козака». ХІХ століття – важливий період в історії розвитку поліської народної вишивки. З того часу збереглося більше датованих пам'яток. Вишивка зазнала масового поширення, стала одним із основних занять населення Полісся. Різноманітність, високий рівень орнаментального мистецтва поліської вишивки глибше розкривається при аналізі її локальних типів. Виділяються вишивки північних та південних районів Житомирщини. В кожному з них існують локальні групи орнаментів та оригінальні місцеві назви орнаментальних мотивів. Народні майстрині часто ткали рушники на ткацьких станках в домашніх умовах з домашніх матеріалів, використовуючи льняні нитки як основу для ткання.