Коли історія альтернативна…

Презентація роману Олександра Ірванця «Харків-1938»

Що б ви подумали, якби вам розповіли, що Україна після розпаду Російської імперії та воєнних конфліктів 1918-1920 років залишилася незалежною державою, відокремленою від Росії (як Польща чи Фінляндія), називалась У.Р.С.Р. (Українська Робітничо-Селянська Республіка), керувалася зі столиці Харкова і будувала власну модель суспільства під назвою «націонал-комунізм», а її президентом-гетьманом став Євген Коновалець? Що б ви сказали, коли Німеччина взяла українську модель за взірець, а її канцлером став не політичний невдаха Гітлер, а Ернст Тельман? Певно, ви одразу здогадалися б, що це… світ, створений відомим українським письменником Олександром Ірванцем в його новому романі «Харків-1938».

Автор приїхав до Житомира, щоб в актовій залі Житомирської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олега Ольжича познайомити читачів із цим твором, написаним у жанрі антиантиутопії (саме так Олександр класифікував свій твір, стверджуючи, що «антианти» — це не що інше, як мінус на мінус, що дає в результаті плюс). Тож 13 червня 2017 року тим, хто прийшов на презентацію книжки, пощастило не тільки послухати думки письменника й невеличкі уривки твору в його ж виконанні, а й замати власного примірника «Харкова-1938» з автографом.

Крім створеного альтернативного світу якраз напередодні Другої світової війни, роман, як і будь-який пристойний твір, має справжній сюжет. До того ж, детективний. Щоправда, Ірванець, відповідаючи на запитання нетерплячих потенційних читачів, так і не розповів, що вбивця — дворецький, залишивши шанс нам самим спробувати дістати відповіді на найцікавіше.