Експозиції книжкових виставок відділу читальних зал
У січні 2022 року, у відділі читальних зал бібліотеки, Ви можете ознайомитись з наступними книжковими виставками:
- «22січня - День Соборності України (1919)» Відзначається згідно з Указом Президента України № 42/99 від 21 січня 1999 року
День Соборності відзначається щороку в день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося 22 січня 1919 року. Це не лише суспільна, а й духовна потреба берегти світлу пам’ять незліченних жертв, протягом віків принесених українським народом на вівтар незалежності, соборності, державності.
З цієї нагоди у читальній залі розгорнуто книжкову виставку, на якій представлені енциклопедичні посібники, журнали, праці провідних науковців з історії, культури, міжнародних відносин і права, що досліджували цей історичний період в житті української нації. Безумовно, увагу відвідувачів в першу чергу, приверне Універсал Директорії Української Народної Республіки, який був ухвалений 22 січня 1919 року (на виставці представлено копію цього визначного документа).
- «29 січня - День пам’яті героїв Крут (1918)». Відзначається згідно з Указом Президента України №1188/2008
Бій під Крутами – подія, яка набула для українського народу символічного значення. Крути стали легендою, символом героїзму та жертовності молодого покоління в боротьбі за незалежну Україну. Річниця бою під Крутами - ще один привід згадати минуле і переосмислити уроки історії.
У читальній залі демонструється книжкова виставка-вшанування, на якій представлені спогади учасників бою, статті, виступи видатних особистостей доби Української революції 1917 -1921 рр., художні твори, публіцистика різних років.
- «15 січня - 30 років тому (1992) Президія Верховної Ради України ухвалила указ про Державний гімн України» (затверджено музичну редакцію автором якої є М. М. Вербицький)
Державний Гімн України — один із головних державних символів України поряд із прапором і гербом. Державним гімном є пісня «Ще не вмерла України і Слава, і Воля»: слова Павла Чубинського, музика Михайла Вербицького.
Офіційна музична редакція ухвалена Верховною Радою 15 січня 1992 року, текст гімну затверджено Законом України «Про Державний Гімн України» 6 березня 2003 року. На виставці ви знайдете інформацію про авторів гімну, ноти, текст, а також посилання на офіційні джерела, які ухвалюють і затверджують цей державний символ нашої держави.
- «28 січня - 30 років тому (1992) Верховною Радою України було затверджено Державним прапором України Український національний прапор синьо-жовтого кольору»
Український синьо-жовтий прапор є одним з державних символів України. Згідно зі статтею 20 Конституції України, Державним Прапором України є стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів. Про історію прапора, про здобуття українським народом незалежності під синьо-жовтими знаменами розповідають матеріали розгорнутої виставки знаменних і пам’ятних дат 2022 року.
Із циклу: ««Енциклопедія Козаччини»
- «Українському козацтву - 530 років (1492)»
Постійно діюча книжкова виставка-експозиція під такою назвою представлена в відділі читальних зал. Українське козацтво, своєрідне військово-політичне утворення, та Українська козацька держава, що постала внаслідок Національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького у середині XVII ст. – унікальне явище не лише у вітчизняній історії, а й у світовій. Генетично козацтво, творець модерної України, виростало з носіїв свободолюбства, героїзму, побратимства, найхарактернішим виявом військової культури яких було лицарство, морально-етичний кодекс, самоусвідомлення себе вільною людиною. Запрошуємо до виставки!
- «Петро Дорошенко (1627-1698) До 395-річчя від дня народження українського гетьмана»
Гортаючи документи, які представлені на виставці в нашому відділі, користувач дізнається, що Петро Дорошенко став гетьманом у критичній для України ситуації – в період "Великої Руїни" і спробував врятувати останні залишки української державності, об'єднати українські землі і відновити втрачену незалежність від Москви. На жаль, це йому не вдалось, але саме завдяки йому Україна, хоч і ненадовго, спалахнула на європейському небосхилі яскравою зіркою.
Із циклу: “Наука в особах і особистість в науці”
(До ювілеїв видатних діячів науки України і світу)
- «Петро Могила (1597-1947) До 425-річчя від дня народження українського політичного, церковного і освітнього діяча, митрополита Київського і Галицького»
Духовні підвалини, які заклав Петро Могила в один із найскладніших періодів національної історії, дозволили подолати кризу православ’я, піднести національно-культурний потенціал України і тим самим визначити «могилянську добу» як добу національного відродження. Про його багатогранну діяльність і життя ви можете дізнатися з літератури, яка представлена на виставці.
Із циклу: “Літературні події року”
(До ювілеїв українських і зарубіжних письменників)
- «Іван Огієнко (1882-1972) До140-річчя від дня народження українського мовознавця, письменника, перекладача, державного і громадського діяча»
Ми гордимося нашим земляком Іваном Огієнком (Митрополит Ілларіон). Протягом усього свого життя, займаючи світські, а потім церковні посади, він проніс любов до України, рідної мови, православної церкви.
На поличках «Літературного календаря» розміщено книги про життєвий шлях і творчу спадщину Івана Огієнка. Зокрема: «Історія укр. літературної мови»; «Укр. культура»; «Наука про рідномовні обов’язки»; «Дохристиянські вірування укр. народу»; «Ідеологія укр. церкви»; «Рятування України» та ін., пов’язані з творчою особистістю письменника-патріота.
- «Жан Батіст Мольєр (1622 – 1673) До 400-річчя від дня народження французького письменника, драматурга і актора.
Чотири сотні літ минає від дня народження великого комедіографа Франції XVII ст. Жана-Батиста Мольєра. Довге сценічне та літературне життя комедій Мольєра пояснюється не тільки вічністю викритих у них пороків і смішних сторін людської натури, а й тим, що його п’єси є шедеврами театрального мистецтва.
На суд допитливого читача представлена творчість Мольєра: повне зібрання творів у трьох томах ; декілька видань «Комедій» з серії Бібліотеки всесвітньої літератури; окремі видання творів, серед них : «Міщанин-шляхтич»; «Тартюф, або Облудник»; «Лікар мимоволі» та ін., а також книги з ілюстративним матеріалом про театральну діяльність Ж.-Б. Мольєра.
Із циклу: «Презентація кращих вітчизняних і зарубіжних часописів» (Ретроспективний тематичний перегляд)
- «Журналу «Право України» (1922) - 100 років від заснування»
На ювілейній виставці читачам представлено щомісячний загальнодержавний юридичний часопис «Право України». Заснований у 1922 році, протягом свого існування, в залежності від стану та етапів розвитку держави і права ( 1922 – 1991), журнал часто змінював свої назви. Бібліотека має у своїх фондах цей журнал із 1958 року ( виходив під назвою «Радянське право»). Під сучасною назвою виходить із 1992 року.
Видання орієнтоване, здебільшого, на науковців у сфері юриспруденції, практикуючих юристів, аспірантів та студентів.
На виставці за рубриками демонструються авторські матеріали з актуальних загальнотеоретичних та галузевих правових питань, а також пропозиції до вдосконалення законодавства, зарубіжний правовий досвід, практики Європейського суду з прав людини, Конституційного, Верховного та міжнародного комерційного арбітражу тощо. Всі публікації часопису проходять подвійне незалежне сліпе рецензування, що гарантує актуальність, новизну й вагомість надрукованим матеріалам.