Експозиції книжкових виставок з мистецтва

У січні 2022 року, відділ літератури з мистецтв, експонує наступні виставки книг і періодичних видань:

  • Постійна виставка «Зимові свята та обряди українського народу» з доповненням «Новий рік – добрим вчинкам новий лік»
  • Озвуч. Виставка «Гімн України». До 30-річчя, коли Верховна Рада України затвердила музику гімну України.
  • Книжкова виставка «Французька графіка 19 століття». До190-річчя від дня народження Гюстава Доре (1832 - 1883) , графіка.
  • Персональна виставка «Класик світової музичної культури». До 150-річчя від дня народження Олександра Скрябіна (1872 - 1915), композитора.
  • Виставка одного автора «Реалістичний живопис Мане». До 290-річчя від дня народження Едуарда Мане (1832 - 1883), художника.
  • Персональна виставка «Комедії Бомарше» До 150-річчя від дня народження П'єра Бомарше (1732 - 1799), драматурга.
  • Виставка – експозиція «Соборність України: під прапором волі». До Дня Соборності України.
  • Персональна виставка «Музика Шуберта» До 225-річчя від дня народження Франса Шуберта (1797 - 1828), композитора.

У січні було оновлено постійну виставку «Зимові свята та обряди українського народу» та доповнено ілюстрованою виставкою «Новий рік – добрим вчинкам новий лік». На виставці представлені книги про цикл новорічних, та різдвяних народних свят та обрядів, які українці святкують у січні. Виставки ілюстрована та цікава для користувачів різних вікових категорій.

Державний Гімн України — один із головних державних символів України поряд із прапором і гербом. Державним гімном є пісня «Ще не вмерла України і Слава, і Воля»: слова Павла Чубинського, музика Михайла Вербицького. Офіційна музична редакція ухвалена Верховною Радою 15 січня 1992 року, текст гімну затверджено Законом України «Про Державний Гімн України» 6 березня 2003 року. Гімн України набув значної популярності в ході масових протестів 2004 та 2013-2014 років.

До 30-річчя, коли Верховна Рада України затвердила музику гімну України працівники відділу підготували для користувачів бібліотеки книжкову виставку «Гімн України».

6 січня напередодні Різдва світ святкує 190-річчя від дня народження Гюстава Доре, знаного у всьому світі французького графіка, гравера, ілюстратора, живописця та скульптора. Він Його вважають найвидатнішим ілюстратором книжок епохи романтизму (близько 90 позицій). Доре називають найвеличнішим ілюстратором XIX століття за неперевершену гру кольору світла та тіні в його графічних роботах. До цієї дати у відділі мистецтв експонується книжкова виставка «Французька графіка 19 століття».

Класиком світової музичної культури вважають Олександра Миколайовича Скрябіна — російський композитор, піаніст, педагог. Найважливіший вплив на формування Скрябіна зробили представники російського релігійно-філософського ренесансу. Музика Скрябіна відбила бунтарський дух свого часу, передчуття революційних змін. У ній з'єдналися вольовий порив, напружена динамічна експресія, героїчна радість і витончена одухотворена лірика. У творчості Скрябіна своєрідно сполучаються пізньоромантичні традиції з явищами музичного імпресіонізму (тонкий звуковий колорит), символізму, а також експресіонізму. Скрябін — яскравий новатор в області засобів музичної виразності й жанрів, у пізніх творах основою гармонійної організації стає домінантова гармонія . Він уперше в музичній практиці ввів у симфонічну партитуру спеціальну партію світла (поема «Прометей»), що пов'язано зі зверненням до кольорового слуху. До 150-річчя від дня народження Олександра Скрябіна (1872 - 1915) у відділі експонується персональна виставка «Класик світової музичної культури».

Едуард Мане — французький художник-імпресіоніст. Був одним із перших художників XIX століття, що зобразив сучасне життя, й ключовою фігурою на шляху переходу від реалізму до імпресіонізму. Ранні роботи «Сніданок на траві» та «Олімпія» створені у 1863 році знаменують початок модерного мистецтва у Європі. Публічна кар'єра Едуарда Мане тривала з 1861 року і до його смерті. Художник створив протягом життя 430 олійних картин, 89 пастелей і більше 400 робіт на папері. 23 січня світ святкує 290-річчя від дня народження Едуарда Мане і до цієї події у відділі мистецтв експонується персональна виставка «Реалістичний живопис Мане».

Яскравим представником драматургії 18 століття вважають П'єра де Бомарше — французького драматурга і публіциста епохи Просвітництва. Як драматург Бомарше почав свою діяльність, створивши «міщанські драми» «Євгенія» та «Двоє друзів». У передмові до «Євгенії» він критикує класицизм і пропонує зробити театр виразником інтересів народу. Написані в обстановці революційного піднесення у Франції, сповнені гостро соціального змісту, драматичні твори Бомарше «Севільський цирульник» й особливо «Весілля Фігаро» поклали початок у французькій літературі новому жанру — політичній комедії. За цими п'єсами Моцарт і Россіні створили славнозвісні опери. «Севільський цирульник» й особливо «Весілля Фігаро» йшли на сцені багатьох українських театрів. У січні у світі святкують 290-річний ювілей від дня народження драматурга. До цієї дати працівники відділу підготували книжкову виставку «Комедії Бомарше».

День Соборності України - свято України, яке відзначають щороку 22 січня в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році. До цієї дати у відділі експонується виставка-експозиція «Соборність України: під прапором волі». На ній можна знайти офіційну інформацію про свято та цікаві книги, які є у фондах відділу на цю тему.

Основоположником романтизму в музиці є Франц Шуберт, композитор, автор понад тисячі музичних творів, серед яких понад 600 пісень, дев'ять симфоній, велика кількість творів камерної та літургійної музики. Зацікавлення публіки музикою Шуберта за його життя було помірним, але значно зросло після смерті композитора й витримало випробування часом — твори Шуберта досі не втратили популярності й належать до найвідоміших зразків класичної музики. У січні у відділі мистецтв експонується персональна книжкова виставка «Музика Шуберта», приурочена 225-річчю від дня народження Франса Шуберта (1797 - 1828).