«Знаменні і пам’ятні дати 2021 року»

Експозиції книжкових виставок

Відділ читальних зал бібліотеки пропонує для ознайомлення огляд експозицій книжкових виставок листопада 2021 року:

Із циклу: «Знаменні і пам’ятні дати 2021 року»(За даними інформаційного відділу представництва ООН в Україні).

- «9 листопада - День української писемності та мови».  Мова – великий дар природи, який людина розвиває і вдосконалює протягом століть. А мова, у свою чергу, розвиває і вдосконалює людину. Це свято було встановлено Указом президента України у 1987 р. і відзначається щороку на честь українського літописця Нестора – послідовника творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова.

Щороку День Гідності та Свободи українці відзначають 21 листопада – в річницю початку Євромайдану.

З нагоди Дня Гідності та Свободи у читальній залі нашої бібліотеки розгорнуто тематичну книжкову виставку.  На виставці представлені видання відповідної тематики українських та зарубіжних авторів: монографічні дослідження, фотоальбоми, хронологічні довідники, спомини очевидців, та літературні твори, які висвітлюють  доленосні для України події. Помаранчева революція  2004 року та Революція Гідності 2013 року стали символами Свободи і Гідності українського народу.

- «27 листопада - День пам’яті жертв голодоморів». З нагоди цієї скорботної дати в читальній залі оформлено книжкову виставку, на якій  представлені книги, документи, фотографії та публікації про геноцид української нації, спогади і свідчення очевидців. Особливу увагу приділено темі масового штучного голоду 1946-1947 років, який злочинно замовчувався комуністичною владою СРСР на протязі декількох десятиліть. Традиційною скорботною акцією цього дня є «Запали свічку пам’яті». Долучитися до неї доволі просто – після загальнонаціональної хвилини мовчання достатньо запалити свічку на своєму вікні..

Із циклу: «Енциклопедія Козаччини»:

- «Микола Ханенко (1691-1760)». До 330-річчя від дня народження українського генерал-хорунжого Війська Запорізького». На цій виставці Вас чекає зустріч з цікавою постаттю політика і державного діяча,  дипломата, мемуариста, двоюрідного внука гетьмана Михайла Ханенка і сина полковника Данила Ханенка,..

Із циклу: «Українській революції (1917-1921) - 100 років. Рік 1921»  постійно діюча книжкова виставкаекспозиція.

У циклі книжкових виставок, присвячених подіям української революції, згадуємо видатних особистостей, які внесли свій вклад  у розвиток української державності.

 У листопаді відзначаємо 150-річчя від дня народження українського військового та громадського діяча, генерал-полковника Армії УНР Миколи Юнаківа (1871-1931 рр.). Саме він створив українську державну Академію Генерального штабу і очолив її, обіймав посаду  військового міністра, розробив і блискуче провів операції з визволення від більшовицьких військ Правобережної України і звільнення Києва. Цікава і славна біографія українського військового представлена в друкованих виданнях на виставці.

Із циклу: «Наука в особах і  особистість в науці». (До ювілеїв видатних діячів науки України і Світу)

Міжнародній міжурядовій організації, спеціалізованій установі ООН – ЮНЕСКО відзначаємо 75 років з дня створення (04.11.1946). ЮНЕСКО опікується питаннями освіти, науки і культури і сприяє співпраці народів у цих галузях в інтересах забезпечення загальної поваги до справедливості, законності та прав людини для всіх народів без огляду на расу, стать, мову або релігію. Діяльність цієї міжнародної організації за багато років представлена на виставці в документах і фотографіях.

 Із циклу: «Літературні події року». (До ювілеїв українських і зарубіжних письменників)

Виповнюється  965 років від дня народження українського Першоісторика і Першолітописця Нестора Літописця (1056 – після 1113). У вас є можливість, користуючись матеріалами виставки, дізнатися багато цікавого про життя Преподобного Нестора - ченця Києво-Печерського монастиря, визначного діяча давньоруської культури, талановитого письменника автора і упорядника яскравої пам’ятки давньоруського літописання - «Повісті минулих літ».

«Чорнобривців насіяла мати...» - рядки пісні «Чорнобривці» давно стали народними, хоча мають свого конкретного автора – поета Миколу Сингаївського (1936-2013), нашого земляка родом з села Шатрище Коростенського району. На честь 85-річчя М. Сингаївського в залі підготовлена виставка книжок з його незабутніми  поезіями... Багато мелодій, написаних на вірші поета, стали «співучими» серед людей: «Безсмертник», «Полісяночка», «В краю дитинства», «Сонце в долонях», «Розляглося наше поле» та інші, що свідчить про велику майстерність і талант автора.

 Миколі Вінграновському (1936-2004) – видатному українському поету, прозаїку, актору і кінорежисеру, одному з кращих учнів Олександра Довженка в листопаді відзначаємо  85-річний ювілей. М. Вінграновський- автор поетичних збірок і повістей (Державна премія УРСР ім. Т. Г. Шевченка 1984 року) – крізь усе життя проніс дух українства, вписавши у національну скарбницю безцінним даром любов’ю освячене Слово.

Із циклу: «Презентація кращих вітчизняних і зарубіжних часописів»:

Тематичний перегляд наукових періодичних видань листопада присвячений «Міжнародному тижню науки та миру», який відзначається з ініціативи ЮНЕСКО щорічно з 10 по 16 листопада. Бібліотека передплачує і зберігає у своїх фондах наукові фахові видання з різних галузей знань. На виставці ми пропонуємо познайомитись із деякими з них.

 «Вісник  Національної академії  наук  України»  -  щомісячний  науковий  журнал, який широко  висвітлює  діяльність  НАН  України,  основні  проблеми  організації  та координації  фундаментальних і прикладних  наукових досліджень  з найважливіших  галузей  природних,  технічних  і  суспільних  наук  як  в  Україні,  так  і  за  кордоном,  зберігається  у  фондах  нашої  бібліотеки  із 1989 року.

Науковий  часопис  «Український  історичний  журнал», в якому велику  увагу приділено  проблемам  історії  України  і  всесвітній  історії,  а серед  авторів  не  лише  відомі  дослідники  з  України,  а  й  вчені  із  інших  країн (США,  Канади,  Франції,  Великої Британії,  Польщі,  Росії,  Білорусії  та  ін.), бібліотека  отримує  із  1960 року

 Юридичний  науково-теоретичний  щоквартальник «Часопис  Київського  університету  права», заснований  у  2001 році, висвітлює актуальні  питання  теорії  та  історії  держави  і  права,  державного  управління,  адміністративного,  конституційного,   міжнародного  та  усіх  інших  галузей  права, бібліотека  отримує  із  2003 року. 

Для  науковців - філологів  з  2002 року  бібліотека  отримує  науково-теоретичний  часопис  Інституту  української  мови  НАН  України - «Українська  мова».  На  сторінках  журналу  друкуються  теоретичні  праці  з  граматики,  словотвору,  діалектології,  соціолінгвістики,  лексикографії,  історії  української  мови  тощо.

Запрошуємо всіх зацікавлених до читальної зали!